Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Okres wiosenno-letni to okres nasilonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Nierzadko obserwowany jest również krwiomocz. Leczenie powinno się rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał skonsumować tabletki to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są nakraplane specjalnym aplikatorem na kark psa i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny