Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary może być świetną opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może schować się na odpoczynek lub ochłonąć, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota